Franczyza z perspektywami

Prowadzenie działalności jako franczyzobiorca wiąże się z licznymi korzyściami. A biorąc pod uwagę, że na rynku przybywa tak zwanych multi franczyzobiorców, należałoby założyć bardzo dobre perspektywy dawane przez ten model biznesowy.

Skoro ktoś decyduje się na otworzenie kolejnych punktów w ramach danej sieci, to zapewne dotychczas prowadzony przez niego oddział odniósł sukces. Doświadczenie rosnącej liczby przedsiębiorców podpowiada, że franczyza w Polsce rzeczywiście się sprawdza. I daje bardzo dobre perspektywy na przyszłość.

Pokonać stereotypy

W rozważaniach na temat franczyzy wciąż przewija się kwestia ograniczonej samodzielności franczyzobiorców. Zdają się oni nawet wypełniać rolę zarządcy na cudzym majątku. Jednak w praktyce jest inaczej. Otóż osoba prowadząca tego rodzaju działalność ma sporo do powiedzenia. Przede wszystkim czuwa nad swoją firmą, organizuje pracę podwładnych, a także dba o szczegóły. Choć zobligowana jest do przestrzegania zasad ustalonych przez sieć, to jednak w znacznym stopniu samodzielnie odpowiada za sukces podjętego przez siebie przedsięwzięcia.

Gdyby w ten sposób nie dało się zarobić, to kolejne oddziały sieci franczyzowych nie powstawałyby tak dynamicznie. Ponadto przybywa osób, które po sukcesie pierwszego lokalu, decydują się na podpisanie kolejnych umów franczyzowych. Tacy franczyzobiorcy stanowią najlepszy dowód, że franchising pozwala rozwinąć skrzydła swojej przedsiębiorczości. Stereotypowe myślenie o franczyzie nie ma zatem racji bytu.

Czego się wystrzegać?

W odniesieniu sukcesu jako franczyzobiorca pomaga racjonalna postawa przedsiębiorcy. Musi on dokładnie znać warunki umieszczone w podpisanej przez siebie umowie. Co za tym idzie orientować się nie tylko w zakresie własnych obowiązków, ale być też świadom czego może oczekiwać od franczyzodawcy. Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących franczyzobiorców należy tak nadmierne zapatrzenie w sieć franczyzową, która ma rzekomo ratować z każdej opresji, jak i traktowanie jej przedstawicieli z góry.

Jeżeli przedsiębiorca na samym początku założy, że wie lepiej i pozwoli sobie na samowolne działanie, wówczas naruszy warunki umowy. Z drugiej jednak strony bierna postawa, brak ciężkiej pracy i wyłącznie czekanie na zyski prowadzi najczęściej do bankructwa. Baza sieci franczyzowych pełna jest przykładów udanego pomysłu na biznes. Za każdym z nich stoi jednak odpowiedzialny franczyzodawca, jak i pracowity franczyzobiorca.

Dane statystyczne nie kłamią. Według nich ryzyko bankructwa oddziału sieci franczyzowej jest kilkakrotnie niższe niż w przypadku nowo otwartych firm. Jednak franczyza nie jest pewniakiem. Także w ramach tego modelu zdarzają się przykłady zamykania działalności. Aby nie zasilić szeregu byłych franczyzobiorców, trzeba ciężko pracować. Znać swoje obowiązki, a nawet robić nieco więcej. Samo podpisanie umowy franczyzowej nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Podejmując się takiego wyzwania, trzeba być gotowym na zmieniające się zyski i pracę cięższą niż na wielu etatach.

One Reply to “Franczyza z perspektywami”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *