Jak odpowiednio dobrać barwę światła?

Oświetlenie w naszym domu to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu, bez którego ciężko wyobrazić nam codzienne funkcjonowanie. Oprócz właściwego doboru lamp istotna jest również barwa, która dominuje w danym pomieszczeniu. Jakie światło powinno znaleźć się w twoim domu?

Każde pomieszczenie wymaga specjalnie dostosowanej barwy światła. Ma to wpływ nie tylko na wygląd danego wnętrza, ale również na nasze samopoczucie oraz nastrój. Warto zdać sobie z tego sprawę podczas instalowania oświetlenia w poszczególnych pokojach. To, czy wybierzemy chłodną czy ciepłą barwę ma istotne znaczenie. Jest to szczególnie ważne jesienią oraz zimą, kiedy dni stają się krótsze i większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Brak dostępu do naturalnego źródła światła powinniśmy zastępować odpowiednią barwą żarówek. Warto wiedzieć, jak dobierać barwę oświetlenia do danego charakteru wnętrz.

Temperatura barwowa informuje o tym, jaki kolor ma światło emitowane przez określone źródło światła. Im wskaźnik jest wyższy, tym barwa światła będzie bardziej zimna, im wyższa, tym żarówka będzie posiadała cieplejszy kolor. Warto zwracać na to uwagę wybierając oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń. Na każdym opakowaniu powinna znaleźć się taka informacja.

Czym różni się barwa zimna i ciepła?

Od rodzaju oświetlenia może zależeć nasz nastrój, chęć do pracy czy jakość wypoczynku. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Poza tym, barwa wpływa na to, jak postrzegamy różne przedmioty, kształty czy nawet ludzi. Wszystko zależy od rodzaju danego pomieszczenia oraz od tego, jaki nastrój chcesz w nim uzyskać.

E-klosz.pl – lampy podłogowe, plafony sufitowe, kinkiety – sprawdź asortyment

Ciepła barwa oświetlenia wpływa na nasz organizm, w taki sposób, że czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Ten rodzaj oświetlenia zbliżony jest do barwy żółtej. Im wyższy wskaźnik, tym barwa będzie cieplejsza i bardziej ,,przytulna”. Zimne kolory żarówki zbliżone są do błękitu. Taka barwa mobilizuje nas do działania, przy takim świetle łatwiej będzie nam się skupić.

Jakie oświetlenie do salonu i sypialni?

Salon oraz sypialnia to miejsca, które przeznaczone są na wypoczynek, relaks oraz sen. Warto zatem pamiętać o właściwym wyborze oświetlenia. Zdecydowanie będą dominowały tutaj ciepłe barwy, które sprzyjają wypoczynkowi. Ważne jest również to, by w salonie lub w sypialni znalazły się różne punkty świetlne. Oprócz głównego oświetlenia umieszczonego na suficie warto zadbać także o inne rodzaje lamp, które znajdą się w pokojach. Istotne, by barwa światła oraz kąt padania był dostosowany do charakteru pomieszczenia.

Jakie oświetlenie do gabinetu?

Bez względu na to czy gabinet znajduje się w domu czy w biurze powinniśmy zadbać o to, by znalazła się tam odpowiednia barwa oświetlenia. Chłodna kolorystyka zdecydowanie poprawia skupienie oraz chęć do pracy. Warto zatem zadbać o właściwy dobór lamp. Ustawienie oraz moc padania światła również będzie miało znaczenie. Biurko powinno być dodatkowo doświetlane w taki sposób, by padający strumień światła nie przeszkadzał nam w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *