Media społecznościowe a kreatywność – jak na siebie oddziałują?

Osoby kreatywne i początkujący artyści jeszcze nigdy nie mieli tak ułatwionego kontaktu z odbiorcami swoich dzieł oraz możliwości tak łatwej publikacji utworów – literackich, muzycznych czy dotyczących innych gałęzi sztuki. Jak zatem oddziałują na siebie media społecznościowe i artyści?

Rozwój technologii przyniósł artystom i ludziom kultury wiele nowych narzędzi, dzięki którym bez najmniejszych problemów mogą oni podzielić się ze światem swoimi dziełami. Głównie za sprawą mediów społecznościowych kultura jak gdyby zdecentralizowała się – dzięki łatwemu dostępowi do internetu oraz uzyskaniu możliwości publikowania własnych utworów i dzieł. Warto więc postawić sobie pytanie – jak media społecznościowe wpływają na sztukę i kreatywność?

Decentralizacja

Dzięki dostępowi do mediów społecznościowych oraz ich niezwykłej, globalnej popularności, osoby kreatywne i artyści uzyskali możliwość niczym nieskrępowanej publikacji swoich dzieł. Okazało się zatem, że mnóstwo osób posiada niesamowity talent malarski, literacki czy fotograficzny, a równie wiele osób śledzi dokonania artystów.

Media społecznościowe są idealnym narzędziem do dzielenia się ze światem swoimi dziełami, niezależnie od tego, czego dotyczą lub w jakiej są formie. Fanpage na Facebooku czy konto na Instagramie może stworzyć pewnego rodzaju środowisko, w którym publikacja artystycznych dzieł będzie wartościowa także ze względu na otrzymywany feedback.

Jajka styropianowe dostępne są na stronie Dekolo.pl – sprawdź sklep dla kreatywnych

Należy więc podkreślić, że niegdyś uzyskanie statusu artysty było raczej trudne – należało wsławić się danym dziełem lub zadebiutować w czasopiśmie czy danym środowisku artystycznym. Nie da się ukryć, że wskutek rozwoju technologii nastąpiła silna decentralizacja – dzisiaj, by zdobyć dużą popularność w świecie artystycznym wystarczy założyć fanpage’a. Oczywiście wraz z tym działaniem publikowanie wysoko jakościowych materiałów powinno iść w parze.

Nie tylko uznani

Warto w tym miejscu podkreślić, że dzięki owej decentralizacji oraz rozwojowi mediów społecznościowych uznanie zdobyli początkujący w danej gałęzi sztuki, dzięki czemu ich debiut mógł być bardziej okazały aniżeli osób, które debiutowały jakiś czas temu – sprzed ery popularności mediów społecznościowych.

Nie da się ukryć, że czasami treści publikowane przez osoby mniej uznane, debiutantów, są dla wielu odbiorców bardziej wartościowe aniżeli treści pochodzące od osób już uznanych w świecie kultury.

Podsumowując, media społecznościowe są idealnym narzędziem dla amatorów zajmujących się którąkolwiek dziedziną sztuki. Początkujący muzycy mogą publikować swoje utwory na łamach takich serwisów jak Facebook czy YouTube, pisarze i poeci mogą bez najmniejszego problemu prowadzić blogi ze swoimi dziełami, a fotografowie publikować zdjęcia. Każda z tych osób znajdzie swoją grupę odbiorców, z którymi komunikacja – dzięki rozwiązaniom mediów społecznościowych – jest niezwykle łatwa. Dla początkujących artystów feedback pod różną postacią jest bardzo wartościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *