Rejsy po Grecji i Chorwacji – jak wybrać jacht?

Region Grecji i Chorwacji jest najczęściej wybieranym celem na wakacyjny odpoczynek. Coraz więcej turystów wybiera rejsy jachtami jako formę zwiedzania tych miejsc. Można tu czarterować różne jachty na własny użytek bądź ze skipperem, który poprowadzi nas w najbardziej znane zakątki Grecji czy Chorwacji.

Jednak istotną rzeczą jest wybór odpowiedniego jachtu. Musimy wiedzieć jakie powinien mieć wyposażenie i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas procedury jego odbioru.

Z czego składa się jacht?

Na początku warto wiedzieć co znajduje się na jachcie – kambuz, klimatyzacja, toalety, instalacja gazowa, sprzęt nawigacyjny, ratunkowy, urządzenia radiotelekomunikacyjne.

Kambuz to miejsce, w którym przygotowuje się posiłki podczas rejsu. Jest to kuchnia. Wszystkie je elementy mocowane są na tzw. Kardanie. To on odpowiada za zmianę położenia kuchenki w zależności od przechylenia jachtu. To pozwala na przygotowanie potraw w ciężkich warunkach pogodowych. Ponadto znajdziemy tu również relingi. Możemy się ich przytrzymać podczas trzęsień i przechyleń. Istnieje możliwość przypięcia się pasami do nich. Odbierając kambuz należy sprawdzić stan wszystkich przyrządów potrzebnych do gotowania i jedzenia. Ich stan musi się zgadzać przy zdawaniu jachtu.

Klimatyzacja jest bardzo ważnym elementem jachtu. To ona pomoże nam wytrzymać w upale panującym na pokładzie. Warto sprawdzić jej sprawność przed wyruszeniem, a także zapoznać się z instrukcją jej obsługi. Bardzo ważne jest, by była ona nabita.

Spędź urlop na jachcie – sprawdź czarter jachtów Chorwacja z sevenseas.pl

Kolejny elementem są toalety. Na jachtach występują ich dwa rodzaje – chemiczna i morska. Ta pierwsza odprowadza nieczystości do zbiornika, a nie wypuszcza je w morze. Decydując się na nią musimy pamiętać o jej opróżnianiu. Natomiast toaleta morska może być elektryczna bądź ręczna. W przypadku tej drugiej powinniśmy się nauczyć jej obsługi – odpompowanie wody i zamknięcie obiegu. Jeśli chodzi o elektryczną to załatwi ona to wszystko sama. Przed wypłynięciem trzeba koniecznie sprawdzić ich działanie.

Instalacja gazowa jest niezbędna do gotowania. Musimy ją dokładnie sprawdzić i zapoznać się z jej obsługą, a także wiedzieć gdzie znajdują się zawory i czy są szczelne. Butle muszą być pełne i mieć odpowiednią ilość.

W co powinien być wyposażony jacht?

Jeśli chodzi o sprzęt nawigacyjny to powinien on się składać z kompasów, lornetki, map, barometru, urządzenia do pomiaru głębokości, spisu radiostacji, GPS-u, radaru, reflektora radarowego oraz systemu automatycznej identyfikacji (AIS).

W przypadku środków ratunkowych musimy być zaopatrzeni w tratwy, koła i kamizelki ratunkowe, rakiety spadochronowe, pławkę dymną i sprzęt sygnałowy. Jacht powinien posiadać także gaśnice.

Na urządzenia radiotelekomunikacyjne składają się stacjonarny telefon VHR, terminal satelitarny, urządzenie do odbioru prognoz.

Ważne jest, by sprawdzić działanie wszystkich wyżej wymienionych elementów jachtu. Ponadto powinny być one kompletne i musimy być zaznajomieni z ich obsługą. Przy procedurze odbioru jednostki musimy zgłaszać wszelkie uwagi i braki, by mogły być one szybko uzupełnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *