Ogrzewanie domu pelletem – wady i zalety

Czym jest pellet? W jaki sposób działa i czy jest opłacalny? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania oraz poznacie wady i zalety danego materiału.

Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych. Jest to produkt grzewczy należący do grupy odnawialnych paliw. Występuje on w postaci granulatu z trocin drzewnych, powszechnie używanych w Europie. Charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną oraz niską zawartością popiołu, który idealnie nadaje się jako nawóz na trawniki. Istnieją różne rodzaje palletu w zależności od drewna, z którego został on wyprodukowany. Przy jego wytwarzaniu stosuje się wyłącznie naturalne surowce.mOd pewnego czasu pallety cieszą się dużą popularnością także w Polsce. Wpływ na to mają zarówno kwestie oszczędnościowe, jak i ekologiczne.

Plusy palletów

Jedną z najważniejszych zalet tego rodzaju materiału opałowego jest jego niska cena oraz korzystna relacja kosztów do efektywności ogrzewania. Pallet powstaje z ogólnodostępnych odpadów pochodzenia roślinnego, dlatego jego produkcja nie jest zbyt droga – nie trzeba go importować, co oznacz brak dodatkowych kosztów.

Pallet to materiał bardzo ekologiczny. Przy jego spalaniu nie powstają żadne szkodliwe substancje oraz zanieczyszczenia. Poza tym popiół, który pozostaje w procesie spalania można zastosować, np. do użyźniania gleby.

4oze.pl oferuje między innymi instalacje fotowoltaiczne – zobacz więcej usług

Ten rodzaj materiału jest także bardzo wygodny pod względem użytkowania. Nie pozostawia on zanieczyszczeń, a proces podawania i spalania palletu jest w pełni zautomatyzowany. W trakcie spalania wydziela się przyjemny zapach drewna.

Minusy palletów

Główną wadą palletu jest to, że spala się on wyłącznie w przeznaczonych do niego kotłach. Dlatego jeśli chcemy zacząć używać tego materiału musimy także zmienić urządzenie ogrzewające. To z kolei wiąże się z większymi kosztami.

Musimy także zadbać o odpowiednie przechowywanie palletu – muszą być spełnione konkretne warunki, aby materiał działał sprawnie. Poza tym warto zwracać uwagę na jego jakość i unikać kupowania palletu przemysłowego, który może uszkodzić domowe kotły.

Czy warto inwestować?

Decyzja o zmianie sposobu ogrzewania powinna być odpowiednio przemyślana. Musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, przeliczyć koszty oraz sprawdzić czy rzeczywiście okaże się to opłacalne. Koszt instalacji nie jest bardzo wysoki i zwraca się on stosunkowo szybko. Zmiany w oszczędności można zauważyć nawet po drugim sezonie grzewczym. Kotły na pallet jako główne źródło ciepła to dobra inwestycja, kiedy nie mamy dostępu do gazu ziemnego. Działanie kotłów może być całkowicie zautomatyzowane, dzięki czemu nie musimy martwić się o ciągłe dokładanie paliwa i jego usuwanie.

Z roku na rok przybywa chętnych na ten rodzaj ogrzewania. Wiąże się to zarówno z kwestiami ekologicznymi, jak i oszczędnościowymi. Poza tym urządzenia osiągają bardzo wysoką sprawność i są mniej uciążliwe w obsłudze, niż inne modele pieców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *